Jak zadbać o lakier - Blog - kapitan-laweta.pl

Jak zadbać o lakier

Jak prawidłowo zadbać o lakier samochodu?

Jesień trwa w najlepsze,a za chwilę jesienna aura przejdzie w najmroźniejszą porę roku-zimę. Wiąże się to z niekończącymi się niskimi temperaturami oraz nieustającym śniegiem, który daje nie tylko nam w kość ale i naszemu samochodowi, a uszczegółowiając- lakierowi na naszym aucie. Lakier podczas tych dwóch pór roku jest narażony na spotkanie z małymi kamieniami, grudkami piasku oraz piasku z solą, które potrafią wiele naszkodzić powłoce naszego auta. Postaram się przedastwić kilka sposobów jak po zimie zadbać o lakier na naszym aucie by przez długie lata cieszyć się jego wyglądem.

Gdy śnieg już na dobre stopnieje, a temperatura zacznie przypominać najprzyjemniejszą porę roku, czyli wiosnę powinniśmy sprawdzić czy "pokrycie" auta (lakier) wyszło bez szwanku. Jeśli tak to jesteśmy szczęściarzami, ale mnie każdy ma takie szczęście i musi doprowadzić lakier samochodu do stanu sprzed zimy. Nie musimy być szczególnie szpostrzegawczy by zobaczyć rysy, odpryski, przebarwienia czy zmatowienia naszego lakieru. Nie musimy od razu jechac z takimi wadami do lakiernika by nałożył nową powłokę na auto, tylko w miare jeśli jest to możliwe możemy sami zadbać o nasze auto. Pierwszą czynnością, któą powinniśmy zrobić przed pracą związaną doprowadzeniem samochodowego lakieru do czasów świetności jest dokładne umycie go i oddtłuszczenie powierzchni, którą będziemy się zajmować. Tym sposobem pozbędziemy się wszystkich zanieczyszczeń a tym samym będziemy widzieć gdzie dokładnie lakier ucierpiał najbardziej. Będzie to baza na której bedziemy pracować i gdybyśmy nie oczyścili naszego samochodu z piasku lub innych zanieczyszczeń to podczas dalszej pracy tylko niepotrzebnie to rozetrzemy pozostałości po karoserii i lakier będzie wyglądał jeszcze gorzej.

Karoseria to nie tylko ozdoba naszego samochodu ale i ochorona przed czynnikami atmosferycznymi m.in.: deszczem, śniegiem czy słońcem. Aby wyglądała przez długie lata estetycznie i "zdrowo" należy o nią z wielką starannością dbać. Jedną z najważniejszym i zarazem najprostszym sposobem jest regularne odwiedzanie myjni samochodowej- najlepiej ręcznej

(nie niszczy lakieru syntetycznimi, wielkimi i ostrymi szczotkami), ale jeśli akurat nam się nie chce czekać możemy udać się również na myjnię automatyczną. Ważne żeby nasze auto raz na jakiś czas odwiedzało miejsce, gdzie pozbędzie się resztek piasku, pyłu oraz wszelakich rodzajów zabrudzeń. Natomiast gdy mamy ochotę i czas możemy sami z paroma "pomocnikami" zadbać o lakier naszego auta. Potrzebne będą gąbki (delikatne, które nie będą rysowały lakieru), ściereczki (różnej maści np.z microfibry), ściągaczkę do ściągnięcia nadmiaru wody z samochodu i najważniejsze- preparaty do konserwacji lakieru (polecam z własnego doświadczenia ADBL QD1-niedrogi i są świetne efekty). Podczas polerowania powinniśmy zadbać o odpowiednią temperaturę, w miejscu którym tą czynność wykonujemy- najlepsza temp.to 15-25 st.- produkt będzie się idealnie rozprowadzał i świetnie się będzie z nim pracowało. Gdy już zadbamy o wszystkie produkty potrzebne do zadbania o nasz lakier zaczynamy miejsce po miejscu, ściereczką z microfibry nakładać wspomniany wyżej wosk. Nie nakładamy nigdy dwóch warstw ponieważ będziemy mieć gorszy efekt niż jak sprzed polerowania. Będą smugi, będą strugi, które nieestetycznie wyglądają. Jedna warstwa w zupełnosci powinna spełnić nasze oczekiwania. Zaletą prawidłowego wypolerowania naszej karoserii jest to, że po pierwsze nasze auto wygląda jakby wyjechało z profesjonalnego salonu detailingu, a po drugie i najważniejsze, że deszcz lub precyzując każdy opad atmosferyczny spływa po lakierze i nie zostawia po sobie śladu.

Podsumowując, dbajmy o naszą karoserię jak i o cały nasz samochód, im lepiej to zrobimy, tym dłużej będziemy cieszyć się jego wyglądem i stanem technicznym.

Sprawdź naszą ofertę pomocy drogowej!

TOP