Skrzynia biegów jest jednym z najbardziej wrażliwych i wymagających uwagi elementów konstrukcji pojazdu. Zwłaszcza jeśli jest to automatyczna skrzynia biegów. Niestety, nawet bardzo doświadczeni kierowcy mają szereg szkodliwych nawyków, które przyspieszają zużycie tego urządzenia i tym samym przybliżają potrzebę kosztownej naprawy skrzyni.
- Ostre szarpnięcia
Każdy samochód nie lubi ostrych startów, ale akurat automatyczna skrzynia biegów gorzej reaguje na tę formę działania. Wielu kierowców po prostu nie myśli o tym i ostro gazuje, gdy tylko zapali się zielone światło na skrzyżowaniu. Warto jednak wiedzieć, że taki sposób prowadzenia pojazdu z automatyczną skrzynią biegów powoduje przyspieszone zużycie elementów konstrukcyjnych przetwornicy. Koszt tej części jest naprawdę niemały . Więc warto to przemyśleć.
- Szybkie parkowanie
Poprzez aktywację funkcji „Parking” w automatycznej skrzyni biegów, można przejść do trybu parkowania dopiero po całkowitym zatrzymaniu samochodu. Jest wielu kierowców, zwłaszcza wśród początkujących, którzy pociągają za dźwignię jeszcze zanim samochód do końca się zatrzyma. Ten sposób jazdy niesie ze sobą poważne konsekwencje: prędzej czy później pęknie jeden (lub więcej) ząbków, które zatrzymują skrzynię biegów w stanie zablokowanym.
- Stosowanie biegu neutralnego w korkach.
Bardzo popularnym błędem, popełnianym nawet przez doświadczonych kierowców, jest stosowanie neutralnej przekładni bez przyczyny. Należy wiedzieć, że ciągłe uruchamianie danego trybu nie pomaga w niczym, a tym samym znacznie przyspiesza pogarszanie się tarcia w przekładniach automatycznych. W końcu po prostu się zepsują i samochód będzie wymagał bardzo kosztownej naprawy.
- Zjazd z górki „na luzie”
Nie jest to najpopularniejszy, ale bardzo szkodliwy błąd, który może również prowadzić do kosztownych i długich napraw, nie tylko skrzyni biegów. Problem polega na tym, że taka czynność bardzo szybko zużywa wały napędowe. Należy pamiętać, że przy regularnym korzystaniu z „luzu” przy zjeździe z górki trzeba będzie wykonać naprawę już kilka miesięcy po zakupie samochodu.
- Holowanie
Holowanie to niesamowita rzecz. Należy jednak unikać tej procedury w każdy możliwy sposób, jeśli prowadzisz samochód z automatyczną skrzynią biegów. Wszystko dlatego, że „automat” jest znacznie delikatniejszą instalacją niż „stara dobra mechanika”. Każda próba holowania lub użytkowania przyczepy może się źle skończyć dla takiego samochodu.